Blog

1 Şubat 2007

SEYAD Heyeti,TPE Başkanı İle Görüştü

SEYAD Heyeti,TPE Başkanı İle Görüştü

SEYAD’ın, yayıncılığımızın en önemli sorunlarından biri olan “isim tescili” konusundaki çalışmaları sürüyor. Daha önce konuyla ilgili Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Beşir Atalay’la birer görüşme yapılmış ve SEYAD tarafından kanun ve yönetmelik değişikliği önerilmişti. Benzer ya da aynı isimli dergiler sorununun yayından önce engellenmesi için yaptığımız “mevkute beyannamesinde ISSN numarası ve dergi isminin renkli logosunun bulunması” şeklinde özetlenebilecek önerimiz, Adalet Bakanlığı nezdinde incelenmekte.

SEYAD, aynı konuyla ilgili Türk Patent Enstitüsü nezdinde de girişimler başlattı. 13 Şubat 2007 tarihinde TPE Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel Birinci ve Enformasyon Dokümantasyon ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı M. Kemal Nalçacı ile bir görüşme yapan SEYAD heyeti dergi adlarının tesciliyle ilgili üyelerimiz yaşadığı sorunları yansıttı.

SEYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şen, Kurucu Başkan İsmail Ceyhan ve Denetim Kurulu Üyesi Vahit Mahmatlı’dan oluşan SEYAD heyeti, TPE yetkililerine çeşitli nedenlerle tescil edilmeyen dergi adlarının, benzer veya aynı isimde bir dergi daha yayınlanmasıyla haksız rekabetle karşılaştığını bildirdiler. Konuyla ilgili dernek üyelerine yönelik bir eğitim çalışması da talep eden SEYAD heyeti, sorunun yeni basın kanunu ile daha da büyüdüğünü belirttiler.

Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel Birinci de, genellikle sektörlerinin adlarıyla yayınlanan dergilerin bu genel isimleri almakta zorlandıklarını ancak, uzun süredir yayınlanan dergilerin isimlerinin “genel” bile olsa tescillendiğini belirtti. Birinci, dernek üyelerini konuyla ilgili bilgilendirmek için en kısa zamanda bir eğitim çalışmasının yapılmasının kendilerini de sevindireceğini belirtti.

Uncategorized
About editor