Nesip Uzun

1960 Bingöl Yayladere doğumlu.

İlk öğretimine Yayladere’ye bağlı Hasköy’de başlayıp  Kadıköy Özdemiroğlu İlkokulu’nda sürdürdü.  Orta okulu  Kadıköy Kemal Atatürk Orta okulunda Liseyi Haydarpaşa Lisesinde okudu. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesinde okudu.

 1992’de Ekin Tasarım Reklamcılık Tic.Ltd.Şti Şirketini kurdu. Tasarım ve reklam hizmetleri verdi. Aynı yıl Mobilya ve imalat sektörüne yönelik ilk olarak Mobilya dekorasyon dergisini çıkardı  1995 yılında doit yourshelf sektörüne yönelik olarak Türkiye’nin ilk Hobi dergisini (Hobi-Yetenek Kendin Yap)yayınladı. 1996 yılında Atlantis Fuarcılık A.Ş şirketini kurdu ve Ankara’da Mobilya yan sanayi ve Ahşap işleme makineleri fuarı ile İstanbul’da Art Craft fuarları yaptı. 1996 yılında www.mobilyadergisi.com.tr sitesini yayına soktu ve internet yayıncılığına başladı.  2000 Yılında Tüketiciye yönelik Dekorasyon ve Aksesuar dergisi ile Door&Window sektör dergilerini yayınladı. 2004 yılında İngilizce olarak Uluslararası yayınlanan Furniturk Decoration dergisini çıkardı. Yayıncılık çalışmalarını Ekin Yayın Grubu çatısı altında grup yayıncılığında topladı.  Bu dergilerden Mobilya dergisi ve Furniturk Decoration dergileri süreli yayın olarak sürdürülmektedir.

2000 yılında Birkaç yayıncı meslakdaşıyla  birlikte Seyad (Sektörel Yayıncılar derneğinin) kuruluşunda kurucu üye yolarak YK’da yer aldı .2014 yılında Seyad Başkanlığını yaptı ve aynı dönemde TOBB’nde medya iletişim meclisinde SEYAD’ı temsil etti.  2010 yılında MAKSDER (Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği)kurucu Genel Sekreteri olarak maksder’in kuruluşunda aktif görev aldı. Halen Maksder YK üyesidir. 2000 yılında Uluslararası Mobilya yayıncıları derneği (IAFP)’ye üye oldu. IAFP’nin 2016-2018 dönem başkanlığını yürüttü. 2007 yılında Shanghai’de gerçekleşen Dünya Mobilya kongresine Türkiye’yi temsilen katıldı ve 2015 yılında İstanbul’da Dünya mobilya kongresini organize etti. Pek çok meslek örgütünde onursal üyelikleri bulunan Nesip uzun, evli ve  1 erkek 2 kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır.