İlker Altun

‘Söz Uçar Yazı Kalır’

Samsun’da doğan İlker Altun, M.Ü. Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. İ.Ü. İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 

1985 yılında ekonomi muhabiri olarak çalışırken, gazetecilikte uzmanlaşmanın önemine inanarak UND’nin Sesi Dergisi yayın yönetmeni oldu. 5 yıl boyunca Dünya Gazetesi’nde yayınlanan haftalık kara taşımacılığı sayfası hazırladı ve bu sayfalarda 250’ye yakın makale yazdı.

Taşımacılık sektörünün popüler yayın organı Kargo Haber Dergisi, KASA, Intermodal ve Taşımacılık Rehberi’ni yayın hayatına kazandıran İlker Altun; 1994 yılında bu amaçla kurduğu Aysberg Basın Yayın Ltd. Şti. ile tüm dijital yayın ortamları dahil olmak üzere 35 yıldır etkili bir gazetecilik sergiliyor. 

İlker Altun; adı geçen dergiler dışında, değişik dönemlerde pek çok derginin daha hazırlığında bulundu. Hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü İletişimde Kılavuz dışında; Ben Demiştim, Aklımda Kalanlar ve Unutulmasın Diye isimli kitapları yazdı. 

Aysberg arşivi 50 bini opak ve dia pozitif olmak üzere 250 bin dolayında fotoğraftan oluşuyor. Yılda bin 500 kadar haber yapılıyor, 10 bin kadar fotoğraf çekiliyor, yıllık 90-100 bin gibi tirajlara ulaşılıyor.